יצחק בן זאב – דברים לזכרו.

  • בתוך

כמה מילים על יצחק בן זאב, אשר נפטר השבוע בשיבה טובה בגיל 96. בן זאב יליד 1919 עלה ארצה בראשית שנות ה-40, כחייל בצבאו של גנרל אנדרס הפולני, שנלחם לצידם של הבריטים במלחמת העולם השניה. בן זאב הצטרף לקיבוץ תל יוסף, שם התגורר אחיו הבכור אברהם (כיום בן 104). יצחק שהיה שחקן כדורגל עוד בניעוריו בפולין הצטרף לקבוצת הכדורגל המקומית של תל יוסף ועד מהרה נוצר קשר עם קרוב משפחה חיפאי, שידע על בואו ופנה להפועל חיפה וסיפר על השחקן החדש. בהפועל חיפה קפצו על המציאה ושילמו דמי העברה על סך 80 גרוש לקיבוץ. כך מצא בן זאב את מקומו בקבוצת הפועל חיפה, בה שיחק במשך עשור, בעמדת הקיצוני השמאלי.
ב 1947 יצא עם נבחרת הפועל למסע משחקים בארה"ב, ושלוש שנים לאחר כך לקח חלק במשחק מול פנרבחצ'ה התורכית, כשהוא מתכבד בשער השויון בדרך לניצחון 1:3.
כשפרש ממשחק פעיל, החל לעבוד בקרית הפלדה בעכו, אבל בלי כדורגל אי אפשר.

ב1958 הגיע להפועל היוגוסלבי זלטקו צ'ייקובסקי, מגדולי הכדורגלנים בעולם. בן זאב מונה כמנהל הקבוצה, הנהיג דפוסי ניהול חדשים, שלא היו נהוגים עד אז בארץ ואשר הועתקו לכלל הקבוצות במדינה. למרות שהחיפאים לא זכה באליפות בשנות החמישים, היה המועדון מקור לחיקוי במועדוני הצמרת.
הכדורגל היה חובבני באותם ימים, אבל בהפועל חיפה דאגו לסדר לשחקנים מקומות עבודה, ארוחה אחרי האימון המסכם, ודאגה אישית.
בהמשך עבד גם עם המאמנים מינדה יובנוביץ, דז'ה פרקש, מייק דה יונג ואובה קלימצ'בסקי.
בן זאב היה שותף לשתי זכיות בגביע המדינה בשנים 1966 ו 1974.
כאשר זכתה הפועל באליפות הראשונה בעונת 1998 – 1999, השתתף ביחד עם שחקני עבר נוספים בטקס מרשים בקרית אליעזר.
בשנים האחרונות מיעט להגיע למגרש, אבל זכה לחגוג 90 שנה למועדון במשחק פתיחת העונה בסמי עופר, כזקן שחקני הפועל.
כל מי ששהה במחיצתו, שחקנים, אנשי צוות ואוהדים,יזכרו את בן זאב כאחד האנשים שעיצבו את אופי המועדון ביצירת אווירה משפחתית שנמצאת שם עד היום.
י ה י ז כ ר ו ב ר ו ך.
גליל גלסברג, חיפה 19.2.15

יש לך משהו להוסיף? נשמח לשמוע

(required)

(required)