התנהגות כוח השיטור במשחק בנהריה שבת 1.3.08 \ מאת : פרופ' אלי לונטל :: 0000-00-00 :: 2976 צפיות
1.3.08לכבוד מפכ"ל המשטרה
רב-ניצב דוד כהן
משטרת ישראל

שלום רב,

הנדון – התנהגות כח השיטור במשחק הכדורגל בין הפועל חיפה להפועל עכו שנערך בנהריה בשבת ה 1.3.08.

לפני מספר דקות שבתי לביתי מהמשחק הנ"ל. התיישבתי לכתוב אליך מכתב זה כאזרח נרגש, המום וכואב. כאדם בן 55 שכל חייו פועל ועושה למען החברה בישראל תוך הקפדה על החוק ותוך חינוך להקפדה זו לסטודנטים, מטופלים וילדי שלי, אינני יכול שלא לפנות אליך. מעל 50 שנה אני מבקר כמעט מיידי שבת במגרשי הכדורגל כאוהד הפועל חיפה הן במשחקי בית והן במשחקי חוץ ומעולם לא חוויתי חוויה מתסכלת וטראומטית כל כך. למותר לציין כי מעולם לא הואשמתי בהתנהגות פלילית כלשהי ואפילו סייעתי לא מעט לעבודת המשטרה אותה אני מכבד. כולי תקווה שתטפל בפנייתי זו כדי שאוכל לשחזר כבוד זה. לעצם העניין:

כבר בכניסה לאיצטדיון בנהריה נוצר תור של מאות אוהדים שביקשו להיכנס למגרש (חצי שעה לפני תחילת המשחק) לכל מאות האוהדים נפתחה דלת אחת בלבד. הדוחק רב והסיכון הבריאותי והביטחוני גדול. משהצלחתי סוף סוף להיכנס פניתי בנימוס למי שכנראה היה מפקד כח השיטור במקום דומני בדרגת פקד ירון עציון והסבתי את תשומת לבו לעניין. תשובתו " אני לא רואה מכאן מה שקורה בחוץ". הבנתי ופניתי לשבת ביציע.
חמש דקות לתום המשחק החלה המהומה הגדולה.שאותה ראיתי ממרומי היציע. שני שוטרים ניגשו לילד שעמד ליד הגדר ובתוך שניות החלו להכותו, כשאוהדים מחו החלו השניים להתיז גז מדמיע ישירות לתוך פניהם של מספר אנשים וגם באופן כללי כך שאנשים רבים נפגעו. התנהגות זו לוותה בהתנהגות ברוטלית ללא צורך של שוטרים נוספים תוך שימוש באלות.
בתום המשחק נוצרו עימותים בין שוטרים ואוהדים. תוך כדי ירידתי מהיציע ראיתי אוהדים המוחים מילולית על התנהגותו האלימה הקודמת של כח השיטור. מחאה מילולית זו נתקלה באלימות רבה מצד חלק מהשוטרים כולל מכות, שימוש באלות, בגז מדמיע ואף בשליפת אקדח. חשוב לציין כי חלק מהשוטרים הסירו את תגי הזיהוי מחולצותיהם כאשר תגי הכתף מכוסים במעיל. ירדתי במהירות מהיציע ונעמדתי בין השוטרים לאוהדים.
רוב אוהדי הפועל חיפה מכירים אותי וסברתי כי אוכל לתרום להרגעת הרוחות. בתוך שניות אחדות האוהדים לבקשתי החלו לצאת מהאיצטדיון. לחלק גדול מהאוהדים הייתה דרישה אחת לקבל את שמו של השוטר שלדעתם היה אחראי למהומה. כל בקשותיי ישירות ממנו (לאחר שהזדהיתי בתג העובד שלי) וממפקדו לא נענו. בקשתי מכולם לעזוב את השטח תוך הבטחה שלא אעזוב את המקום עד ששמו של השוטר הנ"ל ימסר לי. הבטחתי עזרה ורוב האוהדים עזבו.

יצאנו מהאיצטדיון ובחוץ נותרו כ-15 אוהדים שהמשיכו לסרב ללכת עד שלא ימסר להם שם השוטר. בקשתי מהם לעזוב ותוך כדי כך ולמרות שאיש מהאוהדים לא ביצע שום פעילות אלימה זולת דרישות לקבלת שם השוטר פרצו שוב חלק מהשוטרים בפעילות של אלימות, דחיפות, מכות הסתערויות כדי לתפוס באלימות אדם שצעק ודרש. זאת תוך סירוב מתמשך למסור את השם. למרות שעמדתי בצד ובשקט תוך המתנה למילוי ההבטחה ניגש אלי שוטר והחל לדחוף אותי. בני הקטן בן ה-18 שעמד לצידי ניסה לקפוץ להגנתי משום שהוא יודע שאני מקבל תרופות מדללות דם וחשש מאד שאפגע. כמובן שבלמתי את בני הצגתי לשוטר את תג העובד שלי והסברתי לו שאני פשוט מחכה לתשובה שהובטחה לי. השוטר עזב אותי ופנה ל"טפל" ביתר האוהדים.

ואז, כשעה מתחילת האירוע, התרחש להשקפתי החמור מכל. מספר פעמים פניתי לקצין אחר שנכח במקום בקשתי ממנו את שם השוטר (כדי שכל האירוע יגמר סוף סוף) קצין זה דווקא ענה באדיבות שמייד אקבל את השם אך זה לא קרה בפועל. ראיתי את השוטר עליו דובר כל הזמן פוסע על המדרכה ביחד עם מפקד הכח (ירון עציון) נגשתי אליהם ושוב בקשתי את שמו של השוטר ואז סוף סוף השיל השוטר את שרוול מעילו והראה לי את תג הכתף - אבישי אברהם מס. 1123967. לאחר שרשמתי את פרטיו קרה החמור מכל. בתגובה לרישום הפרטים דרש ממני מפקד הכח (ירון עציון) תעודה מזהה. כמובן שנעניתי לו והצגתי שוב את תג העובד שלי. בתגובה ולאחר שרשם את פרטיי אמר, תוך אי אמירת אמת מוחלטת, " אתה היית אחד המתסיסים הראשיים" קרי- אם תתלונן יבולע לך. למותר לציין שנשארתי המום זאת משום שפקד עציון היה מודע היטב למאמצי להשקטת האווירה.

מתיאור האירועים עולות מספר שאלות מהותיות:

כיצד יתכן שמפקד כח משטרה מתעלם ועונה בחוסר אדיבות ובזלזול כשמובא לידיעתו שאזרחים נמצאים בתור המסכן את בריאותם? למותר לציין כי בסמוך לדלת הפתוחה הייתה דלת נוספת. לאיצטדיון שערים נוספים וכח השיטור היה גדול (רק ליד דלת הכניסה היחידה עמדו כ-10 שוטרים) כמו גם סדרנים נוספים.

כיצד טוען מפקד משטרת נהריה ( מצורפת כתבה מאתר תפוז באינטרנט) כי לא היה שימוש בגז מדמיע ( האם בהתחלה ניסו להסתיר שימוש לא לגיטמי זה?) כאשר בפועל היה שימוש נרחב ממנו נפגעו רבים. ראיתי שוטרים מתיזים גז מדמיע לפניהם של אזרחים ממרחק של פחות מ-20 סנטימטר?

האם זה סביר שאירוע המתחיל מאדם אחד ( ציטוט מדברי מפקד משטרת נהריה בכתבה הנ"ל "בנאדם אחד עשה את כל הבלאגן" אגב נטען כי אדם זה ירק על השופט אם זה נכון הרי שזה נעשה ממרחק גדול ומעבר לגדר כך שלשופט לא נשקפה כל סכנה) שבמקום לעצור אותו בצורה שקטה מתנפלים עליו שני שוטרים ומכים אותו נמרצות מול עיניהם של מעל 1000 אוהדים ולאחר מכן מתפתחת המהומה שתוארה לעיל?

האם העובדה שחלק מהשוטרים הסירו את תגי החולצות שלהם וסירבו להזדהות מעידה על כך שהם ידעו שפעולתם היא מחוץ לגבולות המקובל? אגב היו שוטרים אחרים שלא הסירו את תגיהם ונראו מבוישים ונבוכים למול פעילות חבריהם.

האם זה מקובל ששוטרים ינהגו באלימות כלפי אזרחים המוחים באופן מילולי ודורשים מהם להזדהות?

האם יתכן כי לאחר ששוטר מזדהה (אחרי שעה של תחינות) בפני, על ידי הצגה מזלזלת של תג הכתף שלו בנוכחות מפקדו, ידאג מפקדו שארגיש מאוים ואחשוש להגיש תלונה?

אני מאד מבקש ממך לקבל תשובה לשאלות שהעליתי. הדבר חשוב לי במיוחד משום שבמשך שנים בקורסים לסטייה חברתית שאני מלמד בהם סטודנטים רבים, חשוב לי להסביר את עבודת המשטרה. תמיד טענתי שהמשטרה ככלל היא הגונה וישרה וכמו בכל גוף גדול יש לפעמים תקלות. לגוף אסור להימדד רק על פי התקלות אלא באופן כללי ולאור טיפולו בתקלות. חשוב לי להמשיך לחנך כך ואני מקווה כי אמונתי זו לא תיפגע.

בתודה ובברכה,

פרופ' אלי לונטל
מנהל המרכז
לטיפול בנפגעי התמכרויות – חיפה
וחבר סגל
המכללה האקדמית תל-חי.
מען לתשובה: המרכז לטיפול בנפגעי התמכרויות, רח הגפן 26, חיפה.

פקס: 048517471.
לוטה: קטע הכתבה מאתר תפוז מערב ה- 1.3.08.


תגובות
הוספת תגובה
1. wlCIcWfVGQvxheFgn
DiijRJeRbuLO (14/11/2010)
2. irhiKvganvADRlb
UAFdzbLMv (30/12/2010)
3. aosueaoaf
xSsXRSoICONt (31/8/2011)
4. uqspf
DPppwNizUbCFVB (22/9/2011)
חיפוש
Custom Search

STELLA BAR

טבלת הליגה
1.  הפועל חיפה0 0
2. הפועל ת'א0 0
3. הפועל חדרה0 0
4. מכבי ת'א0 0
5. מכבי חיפה0 0
6. נס ציונה0 0
7. הפועל כפ'ס0 0
8. מכבי נתניה0 0
9. הפועל ב'ש0 0
10. מ.ס. אשדוד0 0
11. בית'ר ירושלים0 0
12. עירוני ק'ש0 0
13. הפועל רעננה0 0
14. בני יהודה ת'א0 0

חדשות ועדכונים25.10.14 לוונטל: ''עטר צריך לעשות הכל, כדי שהקבוצה תצליח''.24.10.14 הפועל חיפה 0 - 1 מכבי פ''ת.הערב שבה הפועל חיפה לארח באצטדיון העירוני בחיפה, אך הפסידה משער נגיחה של גרזיצ'יץ.25.10.14 עירוני ק''ש 1 - 0 הפועל חיפה.24.10.14 עזאם: ''אני מתרגש לשחק מול האוהדים של הפועל''
המשחק הבא
מכבי חיפהנגדהפועל חיפה
במסגרת : מחזור 26, ליגת העל.
באיצטדיון : סמי עופר, חיפה
מועד : 14.03.2015, 19:30

סקר
מי יכבוש לדעתכם את שער הליגה הראשון בעונת 2019/2020 להפועל חיפה?
ניסו קפילוטו
דור מלול
אלי בלילתי
גל אראל
קווין טאפוקו
נס זמיר
אלמוג בוזגלו
גילי ורמוט
גיא חדידה
עדן בן בסט
מאהרן לאלה
אמרי וולשמן

תוצאות
משאלים

הצבעות 35

פרסומות

אנו מזמינים את גולשינו לבקר גם בפינה המחודשת של
הפועל חיפה בכדורסל.


צלם אירועים דתי חיפה